RAMC - Royal Army Medical Corps
  Home » Hospitals » Stationary Hospitals » 2 Stationary Hospital »
Search RAMC Personnel Profiles The RAMC in WarThe RAMC Chain of Evacuation Contact Us
RAMC Units
 Army Medical Services 
 Home Service 
 Ambulance Trains 
 Casualty Clearing Stations 
 Field Ambulances 
 Hospitals 
 General Hospitals 
  noktaMilitary Hospitals
 Stationary Hospitals 
  nokta1 Stationary Hospital
  nokta15 Stationary Hospital
  nokta2 Stationary Hospital
  nokta3 Stationary Hospital
  nokta31 Stationary Hospital
  nokta40 Stationary Hospital
  nokta41 Stationary Hospital
  nokta5 Stationary Hospital
  nokta10 Stationary Hospital
  nokta11 Stationary Hospital
  nokta12 (Egyptian) Stationary Hospital
  nokta12 Stationary Hospital
  nokta13 Stationary Hospital
  nokta14 Stationary Hospital
  nokta16 Stationary Hospital
  nokta17 Stationary Hospital
  nokta18 Stationary Hospital
  nokta21 Stationary Hospital
  nokta22 Stationary Hospital
  nokta23 Stationary Hospital
  nokta25 Stationary Hospital
  nokta26 Stationary Hospital
  nokta29 Stationary Hospital
  nokta3 (Egyptian) Stationery Hospital
  nokta32 Stationary Hospital
  nokta37 Stationary Hospital
  nokta4 Stationary Hospital
  nokta43 Stationary Hospital
  nokta46 Stationary Hospital
  nokta5 Stationary Hospital
  nokta51 Stationary Hospital
  nokta6 Stationary Hospital
  nokta7 Stationary Hospital
  nokta8 Stationary Hospital
  nokta9 Stationary Hospital
 Voluntary Hospitals 
 Non RAMC personnel attached to British Medical Units 
 RAMC Personnel attached to Colonial/Associated Medical Units
 Regimental Medical Establishments 
 Sanitary Sections 
 Ships - Hospital/Transport 
 Unit not yet known 
 X - Other medical units 
 Y - WW1 Medical Victoria Crosses
 Z - Photographs (Nothing known)
Personnel Search
 
Use keywords to search
by first or last name
RAMC profile of:
Geoffrey Wallace Grainger HUGHES M.R.C.S., L.R.C.P.
 
 


Place or Date
of Birth:
Fulham on 2nd September 1880

Service Number:

TF Number:

Rank: Lt/Col

Unit: 2 Stationary Hospital

Attached To:

Enlistment Location:

Also Served: Various - see below

Outcome: Continued to serve after the war

Date Died:
Age Died:

Where Buried and/or Commemorated:

Awards: DSO; MiDx4

Gazette Reference: 4/11/1915; 17/2/1915, 22/1/1916, 24/12/1917, 10/7/1919
 


Other Information:

Geoffrey was educated at King’s College London, qualifying M.R.C.S., L.R.C.P. in 1902. He was subsequently appointed House Surgeon, King’s College Hospital the same year. He joined the Medical Services on 31st January 1903 at the rank of Lieutenant but was seconded to the Egyptian Army on 1st May 1903 to 1911 - gaining the award of Imperial Ottoman Order of the Medjidie, 4th Class. During this time he gained promotion to Captain on 31st July 1906. In 1913 he became a Specialist in Ophthalmology. Geoffrey entered the war in France on 14th August 1914 with No 2 Stationary Hospital. He was then transferred to serve with the 6th Cavalry Field Ambulance, and on 31st October 1914, gained promotion to the rank of Major. On 25th August 1915, he took over command of 6th Cavalry Field Ambulance from Lt/Col W H S Nickerson R.A.M.C. He was awarded the Distinguished Service Order:- “For conspicuous ability and good work in arranging for the care and evacuation of the wounded at Loos on 26th and 27th September 1915. A large number of wounded infantry were tended and evacuated by the two cavalry field ambulances in addition to wounded cavalrymen. During the greater part of the time Loos was under heavy bombardment.” He remained in command of the unit until 10th December 1915, when he was appointed D.A.D.M.S. 33rd Division, and handed control over to Major G H L Hammerton R.A.M.C. T. From 1916 to 1918 Geoffrey served as Commanding Officer to 101st Field Ambulance. From 1918 to 1919 he served with the 17th Casualty Clearing Station. During this time he acted under the rank of Lieutenant Colonel from 4th January 1917 to 17th Oct 1919, and also held the rank A.Lt/Col from 4th April 1921 to 24th July 1922. On 1st January 1918 he gained the rank of Bt Lieutenant Colonel. From 1920 - 1923, he served in India. He gained the full rank of Lieutenant Colonel on 31st January 1926. On 4th October 1926 he retired on pay, then on 2nd September 1935 ceased to be on the Roll of Officers. On the outbreak of World War Two however, Geoffrey rejoined. He served from 29th December 1939 to 30th September 1942, then retired again with pay. He was the son of Colonel Emilius Hughes, C.B., C.M.G; and the husband of Rosamond, daughter of Rev. Henry Goodwin - married in 1911.


 
 
Back Add Additional Info
 
 ©2007-2021 RAMC: Royal Army Medical Corps WW1 Developed by: Paramount Digital marketing